یکی از روش های پوشش روی سطوح چاپی و ایجاد جذابیت و براقیت در کار و نیز بالا بردن طول عمر و استحکام در محصولات چاپی استفاده از ورنی در فرایند چاپ می باشد که با بهره گیری از چاپ افست این امر میسر شد.

با توجه به نوع مواد مصرفی و سیستم های چاپ مختلف، نوع ورنی مورد استفاده در آنها متفاوت است به همین علت ورنی دارای انواع متفاوتی است مانند: ورنی گرم، ورنی سرد و ورنی که در صنایع بسته بندی از آن استفاده می شود.

3-1- ورنی گرم:

در این روش محصول چاپی را به روش سیلک اسکرین پوشش می دهند. از این شیوه برای پوشش روی جلد کتاب، کاتالوگ، برشور، جعبه های بسته بندی مانند دستمال کاغذی و … استفاده می شود.

شیوه کار به این صورت است که از مناطقی از سطح چاپی که قرار است ورنی زده شود فیلم گرفته شده و عملیات انتقال آن به سطح چاپی مثل تمامی چاپ های دیگر انجام می شود با این تفاوت که به جای استفاده از مواد شفاف و بی رنگی به نام ورنی استفاده می کنند.

3-2-ورنی سرد:

با این روش فقط به محصول چاپی یک پوشش داده می شود و هیچ گونه درخشندگی یا جلا  به محصول چاپی داده نمی شود و فقط موجب تثبیت رنگ آن می گردد که معمولا با چاپ افست این کار انجام می شود و به دو روش صورت می گیرد:

روش اول:

در این روش برای این که در یک مختصات خاص از محصول چاپی بخواهیم ورنی بزنیم یک پلیت جداگانه تهیه کرده و مانند یک رنگ تفکیکی چاپ عمل می کنیم. در این روش همانند چهار رنگ اصلی از اصل تضاد آب و چربی در چاپ افست پیروی می کنیم، یعنی محلول رطوبت دهی دستگاه افست مانند چهار رنگ اصلی وظیفه رطوبت دهی خود را انجام می دهد.

روش دوم:

در این روش کلیه سطح چاپی به ورنی آغشته می شود. بدین ترتیب هر پلیتی که دارای تنپلات کامل باشد می تواند انتقال ورنی را انجام بدهد. بنابراین نیازی به رطوبت دهی نیست و می توان در این مرحله آب دستگاههای چاپ را حذف کرد و به همین خاطر به روش < بدون آب > معروف است.

انتقال ورنی  با روش چاپی برجسته < لترپرس > : در این شیوه به علت نوع تکنولوژی به کار رفته شده در انتقال مواد انتقال دهنده به سطح چاپی می توان میزان بیشتری نسبت به روش بدون آب ، ورنی به سطح چاپ انتقال داد.

انواع ورنی:

ورني ضدنفوذ. اين ورني يكي از انواع ورني‌هاي آب‌پايه است كه مانع نفوذ آب و روغن به‌كار چاپي مي‌‌شود.

ورني حبابي. از انواع ورني‌هاي آب‌پايه است كه باعث مي‌‌شود تا بين حباب‌هايي از مواد مصنوعي مثل پلاستيك و فويل و ورق‌هاي چاپ شده و ورني خورده پيوند برقرار شود. اين فرايند با استفاده از دما و فشار كه باعث ذوب شدن ورني مي‌‌شود، ايجاد چسبندگي مي‌‌كند.

ورني آب‌پايه پراكنه‌اي. مواد تشكيل‌دهنده اين نوع ورني‌ها آب، پليمرها و افزودني‌هاست. اين نوع ورني در اثر يك فرايند فيزيكي كه با استفاده از هواي داغ سرعت آن افزايش مي‌‌يابد، خشك مي‌‌شود.

ورني خوش‌بوكننده. نوعي ورني آب‌پايه كه داراي كپسول‌هاي ريز حاوي روغن‌هاي خوشبوكننده است.

ورني چسبي. نوعي ورني آب‌پايه كه پس از خشك شدن اگر مرطوب شود و با آب تماس پيدا كند چسبناك مي‌‌شود.

ايريودين. نوع خاصي از ورني آب‌پايه. اين ورني داراي پيگمنت‌هاي اَكليل مانند است كه با لعابي از اكسيدها پوشانده شده‌اند. اين ورني با استفاده از خواص بازتاب و شكست ممتد نور نوعي جلوه و درخشش رنگين‌كماني به‌كار چاپي مي‌‌بخشند. ايريودين مارك تجاري شركت آلماني Merck KgaA است كه اين ورني ويژه را ابداع كرده است. مقر اين شركت در شهر دارمشتات است.

ورني پيگمنتي فلزي. اين نوع ورني كه هم به‌صورت آب‌پايه و هم به‌صورت يووي وجود دارد حاوي پيگمنت‌هاي فلزي است كه به‌كار جلوه‌اي طلايي يا نقره‌اي مي‌‌بخشند.

ورني آستري. نوع خاصي از ورني آب‌پايه كه قبل از چاپ روي ورق منتقل مي‌‌شود. سپس ورق با استفاده از مركب‌هاي افست معمولي چاپ شده و در آخر ورني يووي روي كار منتقل مي‌‌شود.

ورني يووي. اين نوع ورني شامل حامل‌ها، تينرهاي واكنشي و فعال‌كننده‌هاي نوري است. اين ورني هنگامي كه در معرض تابش نور يووي قرار مي‌‌گيرد سخت شده (Cured) و خشك مي‌‌شود.